Editörden 11. Sayı

Print Friendly, PDF & Email
Sesli Dinle

EDİTÖRDEN

Merhaba sevgili okurlar.

Nihayet 11. Sayımızla yine huzurlarınızdayız. Bu sayı biraz gecikmeli çıktı. Çünkü hem gelen yazıların çokluğu, hem yoğun çalışmalar, hem de meydana gelen bazı teknik aksaklıkların bürokratik çözümleri dergimizi geciktirmemize zemin hazırladı. Gecikmeden dolayı öncelikle özür diliyoruz ama 11. Sayımızı da büyük bir gururla ve sevgiyle sizlere arz ediyoruz efendim.

Bu sayımızda yine güzel yazılarımız var. Birbirinden nahif, gönlü zengin ve masalı seven kaleme dost, kalemle dostumuz olan yazarlarımızın sizler için hazırladığı yazıları, inanıyorum ki büyük bir keyifle okuyacaksınız.

Seslendirme konusunda yeni bir uygulama başlattık. Yapay zekanın seslendirmesini durdurduk. Çünkü üniversitelerde öğretim görevlisi olarak bulunan akademisyen dostlarımız yapılan yapay zeka seslendirmenin Türk Dili için büyük bir sıkıntı olduğunu, kelime fonetiğinin, yapısının ve telaffuzunun bozulmasından dolayı dinleme ihtimali olan çocuklarımızın konuşmalarının bozulabileceği hususunda önemli bir hatırlatmada bulundular.

Bu yüzden kendi yazısını seslendiren ya da bir şekilde seslendirme yardımı alarak hazırlık yapan yazarlarımızın yazılarının hemen yanına yazdıkları masalı, makaleyi, hikayeyi ya da yazıyı seslendirdikleri dosyayı da ekledik. Artık yapay zeka Masal Dergisi Kültür Sanat Platformu bünyesinde seslendirme yapamayacak.

Bu sayımızda yeni bir uygulama daha başlatıyoruz. www.masaldergisi.com adresine girdiğiniz zaman sizi artık iki kategoride yazılar karşılayacak. Birincisi bizim ilk sayılarımızdan itibaren bizimle olan yazarlarımızın bulunduğu “Yazar” kategorisi, diğeri aramıza yeni katılan yazarlarımızın yazılarının yayınlandığı “Misafir” kategorisi. Misafir yazarlarımızın devamlılığı sürekli ilgili arkadaşlarımız tarafından kontrol edilecek. Şayet herhangi bir aksaklığa meydan vermeden üst üste üç sayı yazı yazarak, yine rutin hayatına devam eden ama bu arada yazmayı da ihmal etmeyen dostlarımızın bulunduğu kategori olacak.

Son olarak bir müjde vermek istiyorum. Her ayın son Cumartesi günü instagram canlı yayın üzerinden başlattığımız masal anlatma etkinliğimizde, ilk olarak 1. Sayıdan itibaren bizimle olan dergi yazarlarımızdan Sayın Doktor Özgül Köse Kasım ayının son cumartesi günü masalını anlatmıştı. Ardından aralık ayının son cumartesi günü Ankarada Öğretmenlik yapan ve Masal Dergisi Kültür Sanat Platformu yazarlarımızdan kıymetli Gönül Akdeniz Akın hocam masalını anlattı. Bu ay 29 Ocak 2022 Cumartesi günü ise yine dergimiz yazarlarından Sayın Mehtap İnan hanımefendi saat 21.00’de masal anlatacak. Merakı olan herkesi bekliyoruz. Masal anlatımlarımız yazarlarımız tarafından her ayın on cumartesi günü olmak üzere periyodik olarak devam ettirilecektir.

Evet masal sevdalısı dostlar. İşte size Masal Dergimizin 11. Sayısı. Keyifli okumalar.

Start typing and press Enter to search

Skip to content