EDİTÖRDEN

Print Friendly, PDF & Email

Yusuf DURU

Masal anlatmak bir sanattır. Masal anlatmayı bildiğini söyleyenlerin ciddi birenflasyon oluşturduğu günümüzde tabiri amiyane ile ağzı olan konuşuyoru söylemeden geçemeyeceğim. Bu işi kurallarına ve etik yapısına göre yapanlara bir sözümüz yok elbette. Onlar bu işi başından itibaren iyi öğrenerek yapmaya gayret gösteriyorlar. Elbette destekliyor, dua ediyoruz.

Ancak sadece kişisel hırsını tatmin etmek ve bende bu işi yaparım diyerek ortaya çıkarak anlattığının ne olduğunu kendisinin bile anlamadığı, sözde anlatı sanatını kullanarak insanlara masal anlattığını zannedenlere söylediklerimiz.

Meydan boş ve imkanlar dahilinde online olarak bilgisayar kullanabilen arkadaşlar elbette bu imkanlardan yararlanarak bu işi yapmaya çalışıyorlar. Birde işin maddi getirisi var. Bu maddi getiriyi de göz önünde bulundurduğumuz zaman cazip bir ortam haline geliveriyor.

Burada olan bu eğitimlere ya da anlatı seanslarına katılan arkadaşlara oluyor. Eksik, yanlış, yetersiz bilgiyle onlarda masal anlatıcılığına soyunuyorlar ve bu böylece birbirini takip eden zincirleme reaksiyon halinde devam edip gidiyor.

Masal, masal olarak anlatılmalı. Aksi halde yapılan anlatı faaliyetinin masal olarak algılanması ya da görülmesi mümkün değildir. Masal ve yoga, masal ve reiki, masal ve cinsellik gibi gerçekten absürd ve masalla bağdaştıramayacağımız konu başlıklarını aynı kategoride işlemeye kalkarsak hem masala, hem anlatıcılığa ihanet etmiş oluruz.

Bir de eğitim çok farklı bir iştir. Herkes eğitimci olamaz, zaten olmamalı da. Ama bu işi bırakalım, gerçekten bilenler, severek yapanlar ve etrafına topladığı gönüllü dinleyicilere masalı ve anlatıcılığı sevdirerek, öğreterek, temel tekniklerini doğru bir şekilde, doğru kaynaklardan, doğru cümlelerle anlatarak yapsınlar.

16. sayımızı biraz gecikmeli olarak sizlerle buluşuyor. Bazı sağlık problemlerinden dolayı meydana gelen bu gecikmeden dolayı özür diliyorum. Dergimizi yayına sokabilmek için bazı eksiklikleri de göze aldık. Bunları da ay içinde tamamlayacağız.

Yeni bir sayı ile sizlerle buluşmanın heyecanını yaşıyoruz.

Buyrun efendim iyi okumalar.

Start typing and press Enter to search

Skip to content