Sayı 19 Editörden

Print Friendly, PDF & Email

Merhaba sevgili dostlar, kıymetli okurlar. Dünya büyük bir hızla değişirken insanlığın yeni değerlere alışması ve sıkıntılı süreci atlatabilmesi yine kendilerine miras kalmış kültürel varlıklarına sarılmaları ile mümkün kılınıyor.

Masalda bunlardan biri. Gerçi bugün masalla şifa vermeye çalışanları gördükçe kendi kendime düşünüyorum. Acaba bu yapılmalımı, ya da masal bu mecrada kullanılırken asli duruşundan, geçmişten getirdiği o temelden ve gerçek varlığından uzaklaştırılıyormu diye.

Büyük ateşlerin yakılıp etrafına toplanarak anlatılan ve insanların gönüllerine su serpilen, adına terapi denen seansların yapıldığını ve özellikle de pandemi sürecinde bunların yoğun bir şekilde sürdürülmeye çalışıldığını gördük.

Evet Masal bir terapi kaynağıdır katılıyorum. İnsanı dinlendirir, ruhuna dinginlik verir, gönlüne ferahlık verir. Evet masal bir şifa kaynağıdır insanı eğitir, öğretir, erdemli bir hayatın kapılarını açar ve gerçekten insana güzellikler dünyasında biraz gizem, biraz merak, biraz korku, çokça macera içeren hayallere doğru sürükler ve sonunda mutluluk içinde gülümsetir ancak tüm bunların yapılabilmesi ehil ve konuya hakim anlatıcıların nezaretinde olur.

Masalı güzel ve bilerek anlatanlara, dinleyeni anlattıkları ile doyuranla, masalın etik ve epik yapısını bozmadan, geçmişten günümüze ve günümüzden de geleceğe bir kültür köprüsü olduğunu unutmadan ve göz ardı etmeden liyakatli bir şekilde anlatanlara saygı duyuyor ve kendilerine teşekkür ediyorum.

Önemli bir konuya değinmek istiyorum. Şayet masalla çalışmak istiyorsa bir eğitimci veya herhangi bir meraklı önce lütfen iyi araştırsın, temelini iyi öğrensin, neyi nerede nasıl anlatacağını iyi tartsın ondan sonra masal anlatmaya başlasın. Çünkü masal ve masal anlatıcılığı çok ciddi bir iştir.

On dokuzuncu sayımızla sizlerleyiz. Yine güzel masallar var, çalışmalar var. Dergimizde, bugüne kadar yazı yazan ve bize destek olan ama yoğun çalışmalarından dolayı aramızdan ayrılan arkadaşlar oldu. Hepsine verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. Yolları açık olsun, selamatle kalsınlar.

Buyrun efendim Masal Dergimizin 19. Sayısı sizlerle. İyi okumalar

Start typing and press Enter to search

Skip to content