EDİTÖRDEN VE 15. SAYIMIZ

Print Friendly, PDF & Email

Merhaba sevgili okurlar.

Masal Dergimizin 15. Sayısı ile sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyoruz. Okulların tatile hazırlandığı bu dönemde özellikle öğretmen arkadaşlardan oluşan kadromuzun, yoğun bir tempoya girmelerine rağmen bize yazı göndermeleri ayrı bir fedakarlık. Bu konuda hepsine çok teşekkür ediyorum.

Sevgili dostlar özellikle pandemi sürecinde hayatımıza giren bilgisayar ve internet artık çıkmamak üzere yerleşti. Tabir yerinde ise hayatımızın her evresinde yatıya kaldı. Evden çalışma olgusu da böylece hayatımıza girmiş oldu.

Buradan önemli bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Yeterli birikimi olmayan, bunu bilmesine rağmen sadece bir şeyler anlatmış olmak ya da daha doğru ve net bir ifade ile kolay kazanç elde edebilmek için masal anlatıcılığı dersi vermeye kalkanları kınıyorum. Masalı ayağa düşürenleri de kınıyorum.

Elbette kendisini yetiştiren, okudukları ile, aldıkları eğitim ile, yeterli ve gerçekten etkili anlatıcılık eğitimi verenleri tenzih ediyorum. Ancak özellikle Masal Terapisi adı altında bir şeyler yaptığını zannedenlere seslenmek istiyorum. Masalla psikolojik terapi yapabilmek için öncelikle psikoloji eğitimi almanız gerekiyor. İki tane masal anlatarak, bu masalın tahlilini yaparak masalla psikoterapi eğitimi veremezsiniz. Masalı cinsellikle aynı kategoride değerlendirenleri kınıyorum. İçinize yolcuğu masalla yapmayın, en azından masalı buna alet etmeyin. Bastırılmış duygularınızı masalla ya da açık ifadesi ile cinsel masal terapisi ile ortaya çıkararak tatmin etmeye çalışmayın.

Arz talep dengesi, isteyenleri varki bizde yapıyoruz diye basit ve seviyesiz bir savunmaya sakın girmeyin. Milletin anlama eşiğini 10 yaşın altına düşüren bu eğitim sisteminde beyinleri yerine başka yerlerine hitap eden çalışmalar yaparsanız elbette alıcısını bulursunuz.

Lütfen masalı kirletmeyin. Masalı deforme etmeyin, ajite etmeyin. Asli mecraından saptırmayın, yolunu değiştirmeyin. Ne hikmetse, hiçbir şey bilmediği halde birkaç kitap okuyup birden bire anlatıcı oluveren bir çokları hep dedesinden, ninesinden masal dinlediğini söylüyor. Madem öyle o zaman dedenizden ya da ninenizden dinlediğiniz sadeliği ve samimiyeti ile anlatın masalı. Masala farklı kalıplar oturtmayın, masalla farklı kalıplara girmeye çalışmayın.

Uzun zamandır düşünüyordum bunları yazsammı yazmasammı diye. Elbette bu işi profesyonel anlamda yapanlara saygımız sonsuz. Eğitimini almıştır, kendisini yetiştirmektedir ve yaptığı işin hakkını vererek yapmaktadır. Başımız üstünde yerleri vardır onların. Ama…… bu amadan sonrasını siz doldurun lütfen.

Yeni sayımızla sizleri başbaşa bırakıyoruz efendim.

Start typing and press Enter to search

Skip to content