EDİTÖRDEN VE 14. SAYIMIZ

Print Friendly, PDF & Email

Şair “zaman, sadece birazcık zaman” diyordu. İnsanlığa bahşedilen en kıymetli hazine, en güzel sermaye zaman. Fakat kötü bir mirasyedi gibi hiç düşünmeden, pervasızca harcadığımız bu hazine elimizden kaçtığı, bizden alındığı ve artık kullanabileceğimiz bir zamanımız olmadığında kıymetini anlıyoruz.

[wpinsertinpostad id="pcmtn62a84a61654dc"]

Dedik ya insanoğlu en kolay kendisine bahşedilen zamanı harcıyor. Hatta hiç sevmediğim “Zaman öldürmek”, “Boş zaman geçirmek” gibi deyimler de maalesef insanlar tarafından çok sık ve her fırsatta kullanılır ya, buna gerçekten üzülürüm.

İnsanın boş zamanı olmaz, olamaz. En azından olmamalı. Ne demek boş zaman? İnsan üretken bir varlık. Gerçi bugünün insanlığı tüketime dayalı bir hayat tarzını, daha kolay olduğu için benimsemiş durumda ama üretkenliğinin farkında olanlar için boş zaman diye bir kavram yok elbette. Zamanı boşaltmak gibi bir kavramda olamaz buna bağlı olarak. Hele zaman öldürmek ifadesi şen’i bir zaman katili için bile çok büyük bir kayıp, handikap.

İşte biz de zamanımızı değerlendirmek için bir araya geldiğimiz arkadaşlarımızla Masal Dergimizin 14. Sayısını çıkarmayı başardık. Elinizdeki, bilgisayar, tablet ya da cep telefonunuzdaki bu sayı ile 14 aydır yayın hayatına aralıksız devam eden bir dergi olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Buradan bu emeği, bu çabayı fedakarca gösteren tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Hepsi ayrı ayrı kıymetli.

Bu sayımızda aramıza yeni isimler katıldı. Asiye Türköz yeni bir masal anlatıcısı değil ancak böyle bir dergide ilk kez yazdığını beyan etti. Çok da güzel bir masal çalışmasıyla “Can Özüm” isimli masalla bize merhaba dedi. Ayrıca Misafir Yazarlarımız var, Emine Güngör Öztürk, Oğuzhan Çakır, Seher Keçe Türker, Sümeyye Yıldız çalışmalarıyla ilk kez bizimle oldular.

Daha önce yazar kadromuza girmiş olan ve bu sayıda da masallarını, çalışmalarını göreceğimiz arkadaşlarımızın da birbirinden güzel eserleri sizlerle birlikte.

Bizler bir avuç masal gönüllüsüyüz. Öyle çok abartmadan, masalı masal olmaktan çıkarmadan, şu ekolmüş, bu ekolmüş şımarıklığına girmeden duyduğumuz, dinlediğimiz ya da hayalini kurduğumuz masalları dergimiz aracılığı ile okuyucularımızla paylaşmanın haklı sevincini yaşıyoruz. Bu da bize yetiyor.

Amacımız anlatıcıyı öne çıkarmak, dikkatleri anlatıcının üstüne çekmek ya da anlatıcının şöhretle birlikte taşıdığı o gereksiz şımarıklığı su yüzüne çıkarmak değil. Bizim amacımız her biri birer kültür hazinesi olan Anadolu Masallarını öne çıkarmak, bu masalların aydınlığında bir araya gelmek, sevgi, dostluk, hoşgörü ve tevazu çemberinde anlatabildiğimiz, yazabildiğimiz ve hayalini kurabildiğimiz masalların güzelliğini yaşayıp, yaşatabilmek.

Tüm arkadaşlarımın büyük bir fedakarlıkla herhangi bir karşılık beklemeden, sadece okuyucuların sevgi dolu nazarlarını, övgü dolu heyecanlarını ve bir masalı daha anlatabilmiş olmanın rahatlığını yaşayabilmek için yaptıkları çalışmalar için hassaten hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Buyrun efendim, 14. Sayımız sizlerle. Keyifli okumalar.

Yusuf DURU

Masal Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Ve Editörü

Start typing and press Enter to search

Skip to content