Sayı 21 Editörden

Print Friendly, PDF & Email

Merhaba sevgili dostlar. Üç aylık bir aradan sonra yeniden sizlerle birlikteyiz. Elbette ülke olarak hayatımızda yaşadıklarımız, gördüklerimiz ve topyekün bizi etkileyen sosyal hadiselerden dolayı biraz ara vermek zorunda kaldık. Önceliğimizi afetzede vatandaşlarımıza ve çocuklarımıza vermek zorunda idik çünkü. Nihayet yazılarımızı topladık ve yeni bir sayı ile karşınıza çıkıyoruz.

Masal ve masal anlatıcılığı, masal yazarlığı gerçekten çok ciddi bir iş. Şahsi ihtirasların ve benliğin tatmin edildiği bir alan olmadığı için çocukların saf dünyasında çok farklı etkileri olan bir uğraş. Elbette masal sadece çocuklara anlatılmıyor ve sadece çocuklar için yazılmıyor. yetişkinler içinde masal seansları, programları yapılıyor.

Doğru ve etik kurallarına uygun olarak anlatıcılık yada masal yazarlığı yapan arkadaşlarımıza selam olsun. Yürüdükleri yolda başarılarının devamı için dua eder, gönülden destekleriz.

Bir de masalı çok farklı kulvarlarda kullanmaya, farklı olduğunu gösterip ya da göstermeye çalışıp, asıl iskeletinden, kurgusundan ve amacından saptırmaya çalışanlar var. Onları da masalı seven tüm gönüllerin ma’şeri vicdanına bırakıyorum.

Bu arada biz de anlatmaya ve söyleşmeye devam ediyoruz. Okullarda ve farklı şirketlerin bünyelerinde, meslek gruplarında masalın eğitimde, ahlak manzumelerini anlatmada, inancı kuvvetlendirmede, ideali ve ufuk çizgisini netleştirmede, eğitimde, gelişimde ve toplumsal etiğin yerleşmesinde ne kadar etkin bir anlatı metodu olduğunu her zaman savunduk.

Biz bu doğrultuda ülkenin ekonomik yapısı içinde yeri olan büyüklü küçüklü bir çok şirket yöneticilerine ve çalışanlarına masalla kişisel iletişim, sosyal iletişim, yönetici-personel ilişkileri, iş akışı, masalın düzenleyici ve motive edici etkileri başlıklarında söyleşiler, sohbetler, buluşmalar yapmaya devam ediyoruz.

Birkaç gün sonra okullar yaz tatiline giriyorlar. Çocuklarımız artık yaz okullarında, yaz kurslarında hem tatil yapıp hem de eğitimlerine farklı kulvarlarda devam edecekler. Biz de davet edildiğimiz yerlerde çocuklarımızı hem eğlendirmek, hem de değerlerimizi öğretmek adına masallaranlatmaya devam edeceğiz.

Masalla ilgili çalışmalarımız devam ediyor hasılı. Özel bir televizyonda “Anadolu Masalları” nı anlatmaya başladık. Çekimler büyük bir hızla devam ediyor. Çok beğenilen programımızla ilgili çalışmalarımızı büyük bir heyecanla sürdürüyoruz.

Bu sayımızda yine güzel çalışmaları bir araya getirdik. Beğeninize sunuyoruz.

İyi okumalar diliyorum tüm masal dostlarına.

YUSUF DURU

Masal Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Start typing and press Enter to search

Skip to content