Sayı 24 Editörden

Print Friendly, PDF & Email

Evet kıymetli okurlar. Yine uzun bir aradan sonra birlikteyiz. 24. Sayımızla. Böylece aralıklı da olsa ikinci yılımızın sayısını da oluşturmuş bulunmaktayız.

Masallar toplumların kültür arayışlarının ayak sesleridir diyor Macar yazar Leon Kahun. Masal anlatıcılarını tarif ederken de “Onlar içinde yaşadıkları milletlerin kültür elçileridir ve milletin bünyesinde biriken kültürel mirası nesiller arasında köprü kurarak aktaran önemli aktivistlerdir” diyor.

Tabi bu noktada, bu tanıma uygun çalışan ya da masal anlatmaya çabalayan kaç anlatıcı var bilemeyiz. Mamafih özellike son birkaç yılda masal ve masal anlatıcılığı kültürel bir faaliyeti yürütmekten ziyade, ticari kazanç kapısı olarak görüldüğü için, haliyle bilgi kirliliğine de kapı aralamış olmakta.

Sadece çocuklara uykudan önce yapılan bir aktivite olarak görülmesinden ziyade toplumun geçmişten kalan kültür mirasını yeni nesillere aktaran bir iletişim aracı olduğunu düşündüğümüzde masalın ehemmiyeti bir kere daha karşımıza çıkıyor. Öyleki yetişkinlere anlatılan masalların eğitici öğretici özelliklerinin yanında ruhsal anlamda iyi gelen yönlerinin de olduğunu biliyoruz.

Bu arada masalı kullanarak çok farklı aktiviteler yapanları da gözden kıçırıyor değiliz elbette. Masalın sadeliğini, saflığını ve temizliğini bozanları elbette tasvip etmiyoruz. Ancak gerçek anlamıyla anlıtıcılığa, masala ve kültürel mirasın devamlılığına hizmet eden herkesi büyük bir saygıyla selamlıyor, kalbi muhabbetle kucaklıyoruz.

Biz de kendi çapımızda ve çabamızda ülkemizde bir ses, bir nefes olmaya çalışıyoruz. Masal dergisi olarak 24. Sayımızda yine Türk masallarından örnekler sunmaya çalıştık. Ayrıca Destan konusuna minicik bir girizgah yaparak Kırgız Destanı olan Manas’ın kısa özetini sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Bu arada sizlerde yazmak isterseniz ve bizimle birlikte masalın güzelliğini yaşamak isterseniz yazılarınızı, denemelerinizi gönderebilirsiniz.

misafir@masaldergisi.com adresi çalışmalarınızı bize ulaştırmanız için hazır bekliyor. Şimdiden teşekkür ediyor, hepinize iyi okumalar temenni ediyoruz. Yeni sayılarımızda buluşmak üzere.

Start typing and press Enter to search

Skip to content